۱۲ قدم برای برگشت به زندگی (بخش دوم )

 

۱۲ قدم برای برگشت به زندگی (بخش دوم )

 

“کی اینجا رییسه؟.. من یا سیگار؟” (پدربزرگ استیو)

اعتیاد به موبایل یک مشکل جدید نیست. هزاران سال است که انسان ها مشغول به استفاده و سوء استفاده ار تکنولوژی هستند.
اگر سال ۱۹۴۰ بود، من این متن را درباره تلویزیون می نوشتم، در قرن ۱۸ درباره یک رمّان ، در ۱۰۰٫۰۰۰ قبل از میلاد درباره همسایه غرغروی من در غار، که مدام در حال نالیدن درباره وابستگی من به ابزار های سنگی است.
هر نوع سم تکنولوژیکی هم که انتخاب کرده باشید، هنوز هم امیدی هست. بگذارید تا در این ۱۲ قدم برای غلبه بر تلفن همراهتان حامی شما باشم.

قدم ۱: در ابتدا مطمئن شوید که بر روی تلفن خود کنترل کامل دارید.
من یکبار از پدربزرگ استیو پرسیدم که چطور توانست از سیگار کشیدن دست بردارد. او نیز با یک لهجه غلیظ لهستانی جواب داد “من از خودم پرسیدم، کی اینجا رییسه؟.. من یا سیگار؟” به همین سادگی.

قدم ۲: با قصد و غرض به سمت گوشی خود بروید

قبل از این که به صورت خودکار تلفن خود را بردارید تا ببینید که این اعلانات درخشان چه هستند که توجه ارزشمند شما را اینگونه به دست گرفته اند، از خود بپرسید: چرا من الآن باید گوشیمو استفاده کنم؟ آیا دارید به صورت ناخودآگاه به سمت گوشی می روید یا قصدی برای این کار دارید؟

قدم ۳: لیست برنامه هایتان را گلچین کنید

صادق باشید، آیا شما واقعا با آن ۷۴ برنامه روی تلفن همراهتان احتیاج دارید؟ شک نکنید! یک ساعت وقت گذاشته و در میان آن ها جست و جو کنید. برای هر کدام این سوال ها را بپرسید:

الف)چه مقدار زمان صرف این برنامه میکنید؟ ب)آیا این برنامه ارزشی به زندگی شما می افزاید؟
قدم ۴: اعلانات را خاموش کنید

فیسبوک فکر می کند که شما باید بلافاصله از کامنت یک آشنای دور در یک گروه که پنج سال پیش عضو شده اید و به هیچ عنوان به خاطر نداریدش، مطلع شوید. به زاکربرگ قسمتان می دهم، اعلاناتی که نیاز به توجه ندارند را خاموش کنید.
قدم ۵: به اطراف خود توجه کنید

استفاده از تلفن همراه در اکثر کشور ها ممنوع است، و این کار دلیل دارد : این کار تمام توجه شما را معطوف به خود می کند. احتمال، دیدنِ آسیب بدنی در حین انجام این کار، در هنگام راه رفتن یا ورزش کردن بسیار کم تر است، اما هنگامی که این کار را انجام می دهید، تجربه توجه به یک زندگی بدون مزاحمت و لذت بخش را از دست می دهید.

قدم ۶: یک لیست از چیز هایی که غیر از تلفن همراه دوست دارید تهیه کنید

تلفن همراه یک منبع چلاق برای سرگرمی است، یک صفحه ۵ اینچی به همراه یک بلندگو با صدایی تیز که به صورت بالقوه بر روی بازی هایی تکیه می کند که تنها کاری که در آنها انجام می شود، لمس کردن صفحه بدون فکر کردن است. شبکه های مجازی دنیایی هستند برای افرادی که چیزی نمی دانند.

وقت خود را هدر ندهید، یک لیست از فعالیت هایی که در دنیای واقعی به آن ها علاقه مندید تهیه کنید، آن ها را با فعالیت هایی که با تلفن همراه خود انجام می دهید جایگزین کنید. گیتار زدن ، نوشتن متن در کافی شاپ، قدم زدن در محله های اطراف، این ها نمونه هایی از فعالیت های من هستند.

قدم ۷: استرس های بیهوده را به زنجیر بکشید

این مورد به تنهایی می تواند یک مقاله جدا باشد، اما  برای غلبه بر این امر باید به خاطر داشته باشید که مقایسه کردن خودتان با دیگران می تواند منجر به احساس بی کفایتی یا برتری شود، که هر دو در پایان باعث به وجود آمدن اضطراب می شوند. تمرین کنید تا به چیزی که دارید قانع باشید و مطمئن باشید که هیچ گاه با این مشکل مواجه نخواهید شد.

قدم ۸: تلفن همراه خود را سر میز شام نبرید

تلفن شما همیشه یک مهمان ناخوانده در سفره شما است. غذا خوردن با بقیه افراد می تواند به مراتب بسیار جذاب تر باشد. هیچ چیز نمی تواند به اندازه استفاده از تلفن همراه بین شما فاصله بیاندازد.

قدم ۹: تلفنتان را با خود به تخت نیاورید

اگر شما قبل از خواب حجم زیادی از پیام و تماس های بی خاصیت را دریافت می کنید، بهتر است زندگی خود را مجدداً ارزیابی کنید. اگر شما مثل بقیه افراد هستید، نگذارید هیچ چیزی مزاحم این لحظه های با ارزش و ساکت قبل از خواب یا بعد از بیداری شما شود.

قدم ۱۰: یک آلارم برای زمان خواب تنظیم کنید

ساعت ۱۰ شب تلفن من به من اعلام می کند که زمان این است که استراحت کنم. این مدتی را که من از بند این صفحه های دیجیتالی آزاد هستم، قسمت مورد علاقه من از روزم است، در این زمان می توانم وقتم را با همسرم گذرانده و یک کتاب خوب بخوانم.

قدم ۱۱: تعطیلاتی کوتاه بدون تلفن همراه خود داشته باشید

هرچه بیشتر تمرین کنید بیشتر می توانید زمان را بدون تلفن همراه خود بگذرانید. به افراد اطرافتان بگویید که شما در یک استراحت بدون تلفن هستید این طور آنها نگرانتان نمی شوند، تلفن خود را خاموش کرده و آن را در یک کشو ، دور از دسترس بگذارید. آن زمان است که حس رضایت و برگشت به حالات عادی انسانی را احساس خواهید کرد.

قدم ۱۲: تعطیلات طولانی تری بدون تلفن همراه خود داشته باشید

سال قبل، هنگامی که گوشی نامزد من روی زمین افتاد و شکست، به جای خرج کلی پول برای یک تلفن جدید او تصمیم گرفت که بدون تلفن همراه، ادامه دهد.او حدود یک ماه بدون تلفن خود سر کرد و در این مدت به هیچ عنوان دلش برای آن تنگ نشد. در واقع او مدام درباره این که چقدر در این مدت احساس راحتی و آرامش می کند و به دنیای اطرافش مستقیماً وصل شده صحبت می کرد.

زندگی می تواند یک چالش باشد که شما یا برای فرار از آن به تلفن خود پناه می برید، یا دل را به دریا زده و ماجرا جویی مقابل خود را با قلبی باز در آغوش می گیرید. الآن شما می توانید بگویید که من طرفدار کدام یک هستم، جایگاه خودتان چیست؟

نویسنده : مایک پیترزاک

۶ نشانه که ثابت می کند شما به تلفن همراه اعتیاد دارید( بخش اول)

این مطلب در مقالات ارسال شده است . این لینک. را نشان کنید .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس مستقیم
WhatsApp chat